Hur gammal ska du vara på ett kasino?



Marknadsföring på kasinon och åldersgränser

Jvf. § 34 förbjuder Svenskt Gaming Act helt marknadsföring av spel för barn och ungdomar under 18 år, och det gäller både medieorganisation i förhållande till målgruppen och rapportformulär. Spelloven har dessutom infört all marknadsföring av spel för att förmedla spel på ett realistiskt sätt. Produktionen måste vara öppen om de verkliga vinnande chanserna och därmed inte marknadsföra ett spel med en liten andel vinnande chanser som ett spel med stora vinnande chanser. Lagen säger att tillverkning och marknadsföring av spel enbart framstå som underhållning och aldrig använda kändisar som exempel på vinnare som har förändrat deras liv genom att spela. Dessutom ett allmänt förbud mot marknadsföring spel på ett sätt som ger intrycket av att stora framsteg har löst ekonomiska problem för vinnaren

Vilket ansvar har leverantörer?

enligt § 39 (kan läsas i sin helhet längd här), från spellagstiftningen förväntas ett stort ansvar bland anställda på Svenskt kasinon. Varje anställd måste godkännas av Gaming Authority kommer att bedöma om han / hon är säker, och det finns misstankar om att en anställd inte uppfyller villkoren för korrekt beteende, han / hon kan förlora sitt godkännande. Det vill säga ett godkännande kan återkallas om omständigheterna för godkännandet ändras. Som spelare måste anställda alltid vara 18 år. Du kan också få lov att sälja lotterier, spel och satsa på spelautomater om du är 18 år.